Pierwsza pomoc przy zakrztuszeniu niemowlaka, czyli jak prawidłowo reagować

Nie od dziś wiadomo, że małe dzieci mają tendencję do wkładania wszystkiego do buzi. Jest to pewien etap ich rozwoju. Dzięki tej czynności starają się poznać otaczający je świat. Niestety w związku z tymczasem dochodzi do zakrztuszenia lub zadławienia.

Pierwsza pomoc przy zakrztuszeniu niemowlaka – objawy

Zakrztuszenie daje dość wyraźne objawy, na które od razu należy zareagować. Pierwszym z nich jest kaszel, który ma pomóc dławiącemu odblokować przełyk. Niestety w przypadku niemowlaka lub małego dziecka może on być zbyt słaby by wykrztusić to co zalega. Bardzo często jest także tak, że maluszek nie nauczył się jeszcze odkrztuszać. Wówczas możemy nie usłyszeć kaszlu. Zaobserwujemy natomiast utrudnione oddychanie. Chwilę później może już dojść do sinienia, które oznacza całkowite zatkanie dróg oddechowych.  Wówczas potrzebna jest już natychmiastowa pomoc, ponieważ może dość do poważnych powikłań zdrowotnych, a w najgorszym przypadku do uduszenia.

Pierwsza pomoc przy zakrztuszeniu niemowlaka – działanie

Wiemy już jakie objawy daje zakrztuszenie, można jeszcze doczytać więcej na https://rehabilitacjaopole.pl/. Wiemy także jak bardzo potrzebna jest natychmiastowa, prawidłowa reakcja opiekuna krztuszącego się dziecka. Jakie czynności należy wykonać? Na początek trzeba rozeznać się w sytuacji. Sprawdzić czy dziecko ma coś widocznego w buźce. Jeśli nie, a jest nadal przytomne to przystępuje się do prawidłowego ułożenia niemowlaka. Należy ułożyć go na przedramieniu bądź kolanie, ustabilizować ręką główkę. Pamiętajmy, że twarz dziecka musi być skierowana ku dołowi, a cała główka powinna znajdować się nieco niżej niż tułów. Tutaj ważna uwaga, by nie uciskać tkanki miękkiej pod żuchwą. Takie działanie mogłoby pogłębić duszenie. Następnie należy wykonać kilka uderzeń nadgarstkiem w plecy. Dokładniej, w przestrzeń między łopatkami. Przyjmuje się, że na początek wystarczy 5 uderzeń. Jeśli to nie przyniesie efektu należy przełożyć dziecko na plecy, skierować główkę ku dołowi i rozpocząć uciskanie mostka (1cm od linii międzysutkowej). Po 5 uciskach wykonanych wyłącznie opuszkami dwóch palców sprawdza się stan dziecka. Opisane zabiegi należy powtarzać, ponieważ powodują wzrost ciśnienia w klatce piersiowej co ma ułatwić usunięcie przedmiotu. Na każdym z etapów powinno się być gotowym do wykonania telefonu alarmowego, zwłaszcza gdy pierwsza czynność pomocy nie dała pozytywnego efektu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ