zwyrodnienie stawu biodrowego

Czy wiesz, że zmiany zwyrodnieniowe w obrębie stawu biodrowego nie zawsze dają niepokojące sygnały od razu? Tego rodzaju problem zdrowotny może powstawać długie lata i przez długi czas nie dawać żadnych objawów. Dopiero w fazie zaawansowanej bardzo uprzykrza życie pacjentowi, który w końcu decyduje się udać do specjalisty. Najczęściej jest to czas, kiedy jest już za późno na nieinwazyjną profilaktykę czy w pełni skuteczne leczenie bez konieczności przeprowadzenia operacji chirurgicznej.

Okazuje się jednak, że zwyrodnienie biodra może dać o sobie znać na tyle wcześnie, by pacjent mógł reagować natychmiast. Nie zawsze jednak te oznaki udaje się w dobrym czasie rozpoznawać. Na początku nie pojawia się od razu silny ból, ale zwyrodnienie stawu biodrowego powoduje raczej odrętwienia. Te występują po nocy bądź po długim odpoczynku. Co ciekawe, ból wcale nie musi pojawiać się w okolicach biodra. Ortopedzi wskazują, że na początku dolegliwości dysfunkcja może występować w kolanie ze względu na uciskanie nerwów.

W kolejnym etapie pojawia się sztywność biodra, a później już coraz silniejszy ból. Ten pojawia się najpierw po śnie, długiej i wytężonej aktywności fizycznie, by potem trwać już nieprzerwanie. W zaawansowanym stadium ból jest już na tyle duży, że uniemożliwia komfortowe chodzenie, a później nawet poruszanie się.

Do lekarza należy wybrać się od razu, kiedy ból biodra występuje coraz częściej i to bez konkretnego powodu. Ortopeda jest w stanie postawić szybką diagnozę i wdrożyć odpowiednie leczenie hamujące proces zwyrodnienia. Trzeba wiedzieć, że w skrajnych przypadkach jedyną formą niwelowania problemu zdrowotnego, jaki wiąże się ze zwyrodnieniem stawu biodrowego, jest inwazyjna operacja chirurgiczna, która polega na wstawieniu protezy biodrowej. Przecież zmiany zwyrodnieniowe powodują całkowitą destrukcję stawu biodrowego, a brak mazi stawowej powoduje jego ścieranie i właśnie silny ból.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ