Najpopularniejsze surowce kosmetyczne – z czego powstają kremy i inne preparaty?

Współczesne kosmetyki odznaczają się skutecznym i kompleksowym działaniem, które często zawdzięczane jest rozbudowanemu składowi chemicznemu. Możemy wyróżnić kilka podstawowych kategorii, na które dzielą się najpopularniejsze surowce kosmetyczne. Sprawdźmy, jakie to kategorii, a także co skrywają ich nazwy.

Składniki przeciwstarzeniowe

Jednym z najważniejszych wyzwań, jakie stawiane są obecnie przed kosmetykami, jest działanie przeciwstarzeniowe. Oczywiście nie mają one mocy, by zatrzymać czas. Jednak badania wskazują na to, że za starzenie odpowiada nie tylko jego upływ. Duże znaczenie ma odpowiednie nawilżenie skóry, a także stany zapalne wywoływane często przez czynniki zewnętrzne. W tym celu producenci kosmetyków stawiają na surowce posiadające odpowiednią zawartość antyoksydantów, hydrokwasów, retinoidów, polifenoli, witamin, minerałów czy koenzymu Q10. Największą popularnością cieszą się kwasy hialuronowy, peptydy, kolagen morski, ceramidy, ekstrakty z roślin, glukoniany itp..

Substancje nawilżające

60-70% masy człowieka stanowi woda. Nic dziwnego, że odpowiednie nawilżenie jest kluczowe dla właściwego zdrowia, wyglądu i samopoczucia. Prawidłowy poziom nawilżenia pozwala zachować odpowiednia klasa substancji określona skrótem (NMF – z ang. naturalne czynniki nawilżające). Odpowiadają one za regulacje i zwiększenie zawartości wody w naskórku i skórze właściwej. Do tej kategorii należą białka naturalne – keratyna, kolagen, elastyna, glikole, kwasy hydroksylowe, ceramidy czy gliceryna.

Kwasy kosmetyczne

Kwasy chemiczne z kolei stanowią podstawę każdego skutecznego peelingu kwasowego. W zależności od pożądanej intensywności wykorzystuje się inny rodzaj kwasów. Ich działanie to złuszczanie lub nawet rozpuszczanie naskórka. Sprawdzają się także przy problemach z trądzikiem czy przebarwieniami. Do najpopularniejszych surowców z tej kategorii należą kwas migdałowy, salicylowy, mlekowy, pirogronowy, glikolowy czy azelainowy. W większości wypadków są to kwasy pochodzenia naturalnego.

Hydrolaty kosmetyczne

W wyniku destylacji rośliny parą wodną otrzymuje się hydrolaty. Specjalistyczne płyny odznaczają się kompleksowym działaniem, zapewniając skórze odpowiednie nawilżenie, odżywienie i łagodząc dolegliwości. Szczególnie dobrze sprawdzają się przy skórze zmęczonej i suchej. Hydrolaty najczęściej otrzymuje się z takich roślin jak aloes, nagietek, lawenda, cynamon, rozmaryn, malina, róża, wanilia, szałwia czy lipa.

Oleje i masła

Odpowiadają za obecność w kosmetykach tłuszczy o cennych właściwościach. Oleje otrzymuje się w wyniku tłoczenia “na zimno”, natomiast masła w wyniku ekstrakcji “na ciepło”. Najczęściej wykorzystuje się rośliny bogate w witaminy, minerały i antyoksydanty, których zawartością mogą następnie szczycić się bazujące na nich kosmetyki. Tutaj dowiesz się więcej http://overlack.com.pl/produkty/branza-kosmetyczna/. Wśród najczęściej spotykanych gatunków znajdziemy lawendę, żeń-szeń, kakao, ryż, len, arganię, drzewo jojoba, awokado, makadamię, malinę, morelę, dynie czy migdały.

Bazy kosmetyczne

Rozwiązanie dla wszystkich osób, które tworzą kosmetyki na własną rękę. Specjalna konsystencja sprawia oraz neutralny skład sprawiają, że wystarczy jedynie dodać substancje czynne, by cieszyć się kosmetykiem idealnie dopasowanym do potrzeb własnego organizmu.

Surowce kosmetyczne – siła nie tylko z natury

Wymienione powyżej kategorie w większości wypadku dotyczą surowców, których pochodzenie w mniejszym lub większym stopniu można określić mianem naturalnym. Inne surowce kosmetyczne powstają w wyniku skomplikowanych reakcji chemicznych. Jednak ich działanie często ma potwierdzony negatywny wpływ na zdrowie, dlatego producenci oraz osoby zainteresowanie tworzeniem własnych środków coraz częściej ich unikają.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ