Mleko kokosowe - właściwości, zastosowanie, przepis na domowe mleczko kokosowe

Mleko kokosowe zyskuje coraz większą popularność, a swoje tryumfy święci szczególnie wśród wegan i miłośników kuchni azjatyckiej, ale każdy, kto chce włączyć do swojej diety więcej zdrowych produktów, powinien się nim zainteresować. Palma kokosowa już wśród ludów starożytnych Indii była nazywana „drzewem, które zaspokaja wszystkie potrzeby życia”, a zastosowań samego kokosa jest wiele na całym świecie i pod różnymi postaciami – wytwarza się z niego olej kokosowy, wiórki wykorzystywane w cukiernictwie, a sama woda kokosowa znajdująca się we wnętrzu młodych kokosów może nawet stanowić awaryjną kroplówkę dożylną! Samo mleko kokosowe, dzięki swojej dostępności i przystępnej cenie, jest doskonałym zastępstwem mleka krowiego, co czyni go świetnym produktem dla osób z nietolerancją laktozy. Sprzedaje się go najczęściej w puszkach o pojemności rzadko większej niż 400 ml, a samo mleko ma dość gęstą konsystencję zbliżoną do śmietany. Przyjrzyjmy się bliżej jego właściwościom i możliwym zastosowaniu w naszych własnych domach.

Mleko kokosowe – właściwości zdrowotne

Mleko kokosowe powstaje poprzez przecieranie rozdrobnionego miąższu orzechów kokosowych z gorącym płynem, najczęściej wodą, dzięki czemu uzyskuje się gęsty, aromatyczny napój o bardzo dużej zawartości tłuszczu, która może sięgać nawet 30%. Jest to również przyczyna rozwarstwiania się gotowego produktu w puszce, dlatego należy pamiętać o dokładnym wymieszaniu go przez spożyciem. Nie trzeba się jednak bać zawartości tłuszczu, gdyż są to tzw. średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe, które znane są m.in. z tego, że spowalniają perystaltykę jelit, co powoduje, że pokarm znajduje się dłużej w przewodzie pokarmowym, więc dłużej odczuwamy sytość, jak również wchłaniamy więcej składników odżywczych. Są więc dość korzystne dla zdrowia oraz w procesie odchudzania, gdyż zmniejszają apetyt. Ponadto wśród tych kwasów tłuszczowych znajduje się również kwas laurynowy (w ilości ok. 15 g na 100 g miąższu orzecha), który wspomaga układ odpornościowy.

Wśród innych składników odżywczych dostępnych w mleku kokosowym można wymienić sporą zawartość witaminy C, witamin z grupy B, aminokwasy takie jak leucyna czy prolina, znaczna zawartość białka i związków mineralnych jak fosfor, żelazo czy magnez. Wykazuje również działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i antywirusowe, może być więc stosowane jako środek pomocniczy przy zapaleniu stawów, przy trądziku czy przy ogólnym osłabieniu organizmu. Sugeruje się także, że spożywanie mleka kokosowego może mieć wpływ na regulację poziomu cholesterolu we krwi oraz stabilizować pracę serca.

Mleko kokosowe – zastosowanie

Zastosowanie w kuchni

Mleko kokosowe jest popularnym dodatkiem dań kuchni azjatyckiej. Trudno sobie wyobrazić curry bez hojnego dodatku mleka kokosowego, podobnie jak wiele azjatyckich zup czy sosów. Jednak nie są to jedyne zastosowania. Jeśli chcemy zwiększyć nasze spożycie mleka kokosowego, żeby móc w pełni skorzystać z jego właściwości zdrowotnych, możemy wypróbować dodawanie go do koktajli – wystarczy zmiksować np. truskawki czy banana z kakao z jogurtem i dodać mleka kokosowego do uzyskania pożądanej konsystencji. Sprawdza się również jako mleko do kawy czy nawet dodatek do płatków, musli, owsianek, nic nie stoi też na przeszkodzie, by zastąpić mleko krowie w przepisie na ciasto mlekiem kokosowym. Z kolei jeśli po otwarciu puszki odkryliśmy rozwarstwione mleko (dzieje się tak najczęściej w lodówce), to możemy zebrać tłustą, gęstą śmietankę z wierzchu łyżką i ubić mikserem na doskonałą, lekko egzotyczną, wegańską bitą śmietanę, którą spokojnie możemy kłaść na mrożoną kawę, gofry, lody czy ciasta.

Zastosowanie w kosmetyce

Jednak nie tylko w kuchni znajdziemy zastosowanie dla mleka kokosowego. Równie dobrze sprawdza się jako kosmetyk. Prosta i skuteczna maseczka to po prostu posmarowanie twarzy mlekiem kokosowym i pozostawienie na ok. dwadzieścia minut – dzięki swoim właściwościom antybakteryjnym pomoże pozbyć się trądziku, krostek i drobnych wyprysków, a przy okazji nawilży i natłuści skórę, więc będzie doskonałym dodatkiem do codziennej pielęgnacji zimą. Z kolei nakładanie go na włosy na minimum pół godziny, np. podczas kąpieli, a potem zmycie go delikatnym szamponem da nam efekt gładkich, nawilżonych włosów.

Prosty przepis na domowe mleczko kokosowe

Co jednak, jeśli nie mamy akurat pod ręką mleka kokosowego dobrej jakości? Wtedy zawsze można zrobić własne! Najlepiej do tego celu sprawdzi się świeży kokos, który musimy rozłupać na pół i wybrać z niego miąższ, obierając go uprzednio z twardej brązowej błonki w miejscu, gdzie biały miąższ stykał się z łupiną. Jeśli nie uda nam się dostać świeżego kokosa, możemy też wykorzystać wiórki kokosowe – uzyskane mleko nie będzie aż tak aromatyczne, ale ciągle pyszne. Zadbajmy tylko o to, by wiórki były niesiarkowane. Dalsze przygotowanie mleka kokosowego jest już bardzo proste:

  • Obrany miąższ kokosa bądź wiórki kokosowe wkładamy do misy blendera
  • Zalewamy gorącą wodą (na jedną szklankę wiórków bądź rozdrobnionego miąższu potrzebujemy na początek 1,5 szklanki wody)
  • Pozostawiamy na godzinę
  • Blendujemy i dokładnie odciskamy płyn przez szmatkę do osobnego dzbanka
  • Wiórki ponownie zalewamy wodą, ponownie blendujemy i odciskamy
  • Gotowe mleko przechowujemy w lodówce i zużywamy jak najszybciej

Jeśli domowe mleczko kokosowe okaże się dla nas za tłuste, można odrobinę rozcieńczyć. Nie wyjdzie tak gęste, jak kupne, jednak mamy pewność, że nie zawiera zbędnych dodatków, możemy je przygotować niemal od ręki i cieszyć się jego smakiem, kiedy tylko najdzie nas ochota.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ