Jęczmień na oku

 

Jęczmień pojawiający się w okolicach twarzy jest niestety dość powszechnym i bardzo bolesnym schorzeniem które może niestety przytrafić się każdemu.Dodatkowo bardzo źle wygląda więc może być problematyczne do ukrycia pod makijażem nie tylko dla pań

Za powstawanie jęczmienia na oku są odpowiedzialne najczęściej bakterie gronkowca.  ale nie tylko ponieważ za jego pojawienie się mogą również odpowiadać między innymi dotykanie oczu brudnymi nie umytymi rękoma kontakt z oparami szkodliwych substancji chemicznych oraz przebywanie w zadymionych w pomieszczeniach bez odpowiedniej wentylacji.  bardzo często wpływ na pojawienie się jęczmienia na oku może być również niedokładnie zmyty makijaż oczu lub źle dobrane kosmetyki powodujące uczulenie.  pojawianiu się takich zmian sprzyjają również Niska odporność spowodowana niedawno przebytym przeziębieniem lub długotrwały stres.  jęczmień na oku bardzo często występuje również u osób noszących soczewki kontaktowe lub tych które które cierpią na alergie wziewne. Na powstawanie jęczmienia narażone są również dzieci. Bardzo często towarzyszy On również innym schorzeniom.  nawracające zmiany mogą być objawem nieleczonej cukrzycy.

Jęczmień na oku

 Jak objawia się jęczmień?

 

objawy jęczmienia na oku to przede wszystkim ropień czyli  niewielki guzek w stanie zapalnym.  bardzo często towarzyszą mu obrzęk ból brzegu lub dołu powieki oraz jej zaczerwienienie światłowstręt oraz łzawienie chorego oka.  jęczmień bardzo często ogranicza również pole widzenia.  najbardziej niepokojących objawów jest również wydzielina ropna która wydostaje się z niego w zależności od rodzaju jęczmienia na zewnątrz wzdłuż linii rzęs,  lub w przypadku Niemcz mienia wewnętrznego bezpośrednio pod powieką oka.

 

 Jak należy postępować przy jęczmieniu?

 

w przypadku pojawienia się zmian nigdy nie należy samodzielnie usuwać ropy zgłoska ze stanem zapalnym.  zamiast sobie pomóc możemy tylko w ten sposób roznieść infekcje na całą powiekę bądź drugie oko.  najlepiej w leczeniu jęczmienia  Sprawdzają się ciepłe rozgrzewające okłady.  Jak przygotować takie okłady?  to bardzo proste: zawiń w czysty gazik ugotowane jajko w skorupce jeszcze ciepłe lub podgrzej łyżeczkę nad ogniem.  Tak przygotowane okład należy trzymać na chorym oku przez około 10 do 15 minut.  w zależności od potrzeb Zabieg ten można powtarzać do 3 razy dziennie.  przed i po każdej styczności z chorobowo zmienionym okiem należy dokładnie umyć ręce aby zapobiec dalszemu przenoszeniu się bakterii.

 

 jakie są inne domowe sposoby  leczenie jęczmienia?

 

innymi domowymi sposobami na zwalczenie jęczmienia jest pocieranie chorego miejsca złotą obrączką lub okłady lecznicze napar z ziół lub herbaty.  należy mieć jednak świadomość że leczenie jęczmienia domowymi sposobami poprzez takie zabiegi Niesie ze sobą spore ryzyko wystąpienia powikłań i rozszerzenia infekcji.

 

 kiedy sięgnąć po leczenie specjalistyczne?

 

leczenie specjalistyczne jęczmienia polega przede wszystkim na zastosowaniu miejscowego antybiotyków w postaci kropelek lub maści do oczu które zwalczają gronkowca czyli przyczyną powstawania jęczmienia.  w leczeniu zmian chorobowych nieoceniona będzie również bardzo dokładna higiena powiek poprzez zastosowanie specjalistycznych preparatów.  złagodzone objawy choroby i mogą przyspieszyć leczenie jęczmienia.  sam proces gojenia się zmian wokół może trwać od kilku dni do nawet dwóch tygodni

 

Jęczmienia na oku Nie należy lekceważyć.  Niewyleczony lub zaginiony stan zapalny powieki może prowadzić do uszkodzenia narządu wzroku.  Groźne bakterie gronkowca mogą roznieść się w naszym organizmie i zaatakować chorobowo inne organy wewnętrzne.  Kiedy tylko zauważymy niepokojące nas objawy, poza domowymi sposobami należy jak najszybciej udać się do lekarza specjalisty, celem skonsultowania i dobrania odpowiedniego sposobu leczenia i przeprowadzenia skutecznej kuracji.

W skrajnych przypadkach odpowiednio wczesna interwencja specjalisty może to nawet uratować nasz wzrok.

[Głosów:9    Średnia:2.6/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ