Jak powinien odżywiać się biegacz

Odpowiednio dobrany plan treningowy jest ważny, ale dopiero połączenie go z dobrze zbilansowaną dietą jest w stanie zapewnić nam upragnione efekty. Dowóz niezbędnych składników odżywczych ma znaczenie nie tylko dla zawodowych sportowców, ale również dla początkującego biegacza. Dieta nie oznacza jednak restrykcyjnych wyrzeczeń, ani ciągłego uczucia głodu. Chodzi tutaj o dobranie takiego zestawu posiłków, aby dostarczyć organizmowi potrzebnej mu dawki witamin i minerałów oraz energii i budulca. Dzięki temu możemy liczyć na konkretne rezultaty podczas wysiłku oraz dobre samopoczucie.

Co z tym białkiem?

Organizm po wysiłku fizycznym potrzebuje do regeneracji dużo składników budulcowych, czyli białka. To właśnie proteiny zapewniają prawidłową regenerację mięśni oraz zwiększają odporność na kontuzje. Im bardziej forsowny był nasz trening, tym więcej ich potrzebujemy. Warto włączać białko do każdego posiłku w trakcie całego dnia, a jego źródłem jest mięso, jaja oraz ryby. Oczywiście nadmiar białka też nie jest wskazany, szczególnie jeśli czerpiemy energię głównie z węglowodanów, czyli inaczej mówiąc z cukrów.

Dodatkowe wspomagacze

Najlepiej dostarczać witamin i soli mineralnych z naturalnych źródeł, ale jeśli nie jesteśmy pewni co do jakości danego produktu i tego, ile rzeczywiście zawiera składników odżywczych, to warto rozważyć dodatkową suplementację. Suplementy diety przydają się szczególnie w okresie około treningowym, czyli przed lub po treningu, kiedy to zwiększa się na nie zapotrzebowanie organizmu. Jeśli nie mamy możliwości zjeść po treningu odżywczego posiłku, to znacznie łatwiejszym i wygodniejszym sposobem jest zabranie ze sobą odżywki białkowej. Obecnie na rynku jest bardzo dużo rodzajów o najróżniejszych smakach i zapachach. Należy pamiętać, że suplementy diety nie zastąpią nam żadnego pełnowartościowego posiłku, ale mogą być ciekawym urozmaiceniem diety. Plan odżywiania jest kwestią kluczową, ponieważ to właśnie to, co spożywamy, wpływa znacząco na osiągane wyniki.

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułTrening z własnym ciężarem ciała
Następny artykułCo warto wiedzieć o treningu cardio?

Pasjonatka zdrowego odżywiania, tak można opisać mnie w krótkim zdaniu. Swoją pasją do zdrowej żywności zaraziłam się od siostry 7 lat temu i od tamtej pory kultywuje ją wśród swoich znajomych i czytelników na blogu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ