Na jakość włosów ogromny wpływ mają hormony. Należą do nich przede wszystkim hormony płciowe oraz tarczycowe. Zaburzenia w ich obrębie powodują różnorodne problemy także te z włosami. Dlaczego tak się dzieje? Jakie powiązania są między hormonami a włosami? Kiedy warto się zbadać, żeby potwierdzić lub wykluczyć zły wpływ hormonów na włosy w swoim przypadku? Co warto wiedzieć o wpływie hormonów na włosy?

Choroby tarczycy – przeciwnik gęstych włosów

Kiedy hormonów tarczycy jest w organizmie za dużo bądź za mało nie pomogą nawet najdroższe kosmetyki. Póki poziom nie zostanie uregulowany, wypadanie włosów będzie bardzo widoczne. Wpływ tarczycowych hormonów na włosy jest bowiem ogromny. Przy niedoczynności znacząco zmniejsza się tempo metabolizmu, co powoduje, że wypadające włosy są wolniej zastępowane przez nowe. Nadczynność natomiast powoduje, że włosy stają się łamliwe, kruche i cienkie. Warto więc przy tym problemie wykonać morfologię krwi, która obejmie badania takie, jak TSH, ft3 oraz ft4. To da pełny obraz stanu tarczycy i potwierdzi bądź wykluczy problemy z nią jako przyczyny wypadania włosów.

Zaburzenia hormonów płciowych a wypadanie włosów

Płciowe hormony a włosy to zależność, która bez wątpienia występuje. Mogą one odpowiadać nawet za łysienie androgenowe. Częściej problem ten występuje u mężczyzn, ponieważ połączony jest bezpośrednio z testosteronem. Natomiast łysienie androgenowe dotyka również kobiet. Ważnym tematem jest także progesteron a wypadnie włosów. W czasie cykli miesiączkowych, ciąży oraz menopauzy występują wahania tego hormonu oraz estrogenu. Prawidłowy porost włosów możliwy jest wtedy, kiedy w organizmie panuje równowaga hormonalna. Zbyt niski poziom progesteronu sprawia, że włosy stają się łamliwe i zaczynają się przerzedzać.

Jakie mogą być inne przyczyny wypadania włosów?

Ważny jest nie tylko wpływ hormonów na włosy. Warto zainteresować się także niedoborami na przykład witamin, ale nie tylko. Dieta uboga w białko może powodować problemy z wypadaniem włosów. Również niedobory cynku i żelaza mogą być odpowiedzialne za ten kłopot. Warto zainteresować się nie tylko tematem takim, jak hormony a włosy, ale także wpływem witaminy D na naszą fryzurę. Jej niedobór znacząco oddziałuje na kondycję włosów. Okazuje się, że w Polsce cierpi na niego wiele osób. Warto więc przebadać się także pod tym kątem i w razie potrzeby przyjąć suplementy, które uzupełnią niedobór witaminy D. Jak widać, progesteron a wypadnie włosów to nie jedyny temat, który powinien nas zainteresować. Warto przebadać się zarówno pod kątem chorób tarczycy, jak i hormonów płciowych, ale także niedoborów witamin.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z http://www.drturowski.pl/blog/pl/wplyw-hormonow-na-wlosy

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak oczyścić organizm z toksyn?
Następny artykułJak zadbać o zęby? Zacznij od RTG zębów

Pasjonatka zdrowego odżywiania, tak można opisać mnie w krótkim zdaniu. Swoją pasją do zdrowej żywności zaraziłam się od siostry 7 lat temu i od tamtej pory kultywuje ją wśród swoich znajomych i czytelników na blogu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ