Fazy choroby alkoholowej

Uzależnienie od alkoholu to postępujące schorzenie, która przebiega w określonych etapach. Każda faza choroby alkoholowej ma nieco inną specyfikę, nasilenie i objawy. Początkowe stadia są bardzo łatwe do przeoczenia i pomylenia z piciem kontrolowanym. Dopiero z czasem zaburzenie zaczyna mieć coraz wyraźniejszy wpływ na różne dziedziny życia, powodując w nim ogromne spustoszenie i stając się niemożliwe do zignorowania.

Alkoholizm – podstępna choroba, którą trudno rozpoznać

Choć alkohol jest bardzo silnie uzależniającym narkotykiem, jego legalność sprawia, że większość z nas nie kojarzy go z żadnym niebezpieczeństwem. Można wręcz powiedzieć, iż picie stało się nieodłączną częścią naszego życia. Wiele sytuacji i okazji w naszej kulturze zostało nierozerwalnie połączonych ze wznoszeniem toastów. Nic dziwnego, że niektóre ryzykowne zachowania związane ze spożywaniem alkoholu wydają nam się całkowicie naturalne i nie wywołują żadnych obaw. Nie można się również dziwić, że wielu alkoholików latami nie wzbudza niczyich podejrzeń, a ich „wyskoki” w stanie odurzenia zwykle są zbywane wzruszeniem ramion. Tymczasem tego rodzaju sytuacje mogą stanowić symptomy pierwszej fazy nałogu i nie warto ich ignorować. Im wcześniej dostrzeżemy problem i nakłonimy chorego do wizyty w ośrodku leczenia uzależnień, tym większe będą jego szanse na sukces terapeutyczny i szczęśliwe, trzeźwe życie po opuszczeniu placówki.

Faza prealkoholowa

Pierwsza faza choroby alkoholowej bywa nazywana wstępną lub prealkoholową. To właśnie ona najczęściej jest mylona ze zwykłym piciem towarzyskim. Do jej objawów należą coraz „mocniejsza głowa” (czyli rozwój tolerancji na substancję psychoaktywną) oraz aktywne poszukiwanie okazji do picia. Jednym z najważniejszych kryteriów odróżniających ten etap od picia kontrolowanego jest jednak stosunek do napojów wyskokowych. Nałogowiec zaczyna traktować je niczym rozwiązanie wszystkich swoich problemów oraz łatwy sposób na zmianę samopoczucia. Pije, by odczuć ulgę, zrelaksować się i zapomnieć o zmartwieniach. Innymi słowy, zdradza objawy uzależnienia psychiczniego.

Faza ostrzegawcza

Charakterystyczne symptomy tej fazy to spożywanie alkoholu w bardzo szybkim tempie (i inicjowanie następujących po sobie „kolejek”), luki pamięciowe (zwane również „urwanymi filmami”, mającymi miejsce nawet po niewielkich dawkach alkoholu), picie w samotności oraz postępujący brak zahamowań. Należy zwrócić uwagę na diametralne zmiany w zachowaniu danej osoby po alkoholu. Ktoś, kto na co dzień jest nieśmiały i wycofany, staje się „duszą towarzystwa”, jest gadatliwy i odważny. Z kolei osoba ostrożna i powściągliwa wyzbywa się zahamowań i angażuje się w zachowania, które nie pasują do jej „trzeźwej” osobowości, np. uprawia przygodny seks, prowadzenie pojazdu w stanie upojenia czy trwonienie dużych sum pieniędzy.

Przeczytaj też: Najnowsze metody leczenia alkoholizmu

Faza ostra

Etap ostry lub krytyczny to faza choroby alkoholowej, podczas której utrata kontroli nad piciem zaczyna być wyraźnie widoczna dla otoczenia. Chory nie jest w stanie poprzestać na jednym kieliszku lub drinku – pojedyncza porcja alkoholu prowadzi do wewnętrznego przymusu sięgnięcia po kolejne. Życie nałogowca zaczyna kręcić się wokół alkoholu, a on sam zaniedbuje pracę, naukę, rodzinę i pasje. Zaczyna również odczuwać nieprzyjemne symptomy głodu alkoholowego, a kiedy nie ma dostępu do tej substancji, staje się rozdrażniony i agresywny.

Faza przewlekła

Ostatnią fazą choroby alkoholowej jest faza chroniczna, zwana także przewlekłą. Na tym etapie alkoholik pije już bez przerwy – zaczyna rano i kończy tuż przed snem. W dodatku jego tolerancja na ten środek ulega zmniejszeniu, przez co łatwiej jest mu pozostawać pod jego stałym wpływem. Przestaje ukrywać swój nałóg, w związku z czym przychodzi pijany do pracy, spożywa napoje wyskokowe przy dzieciach, a nawet na ulicy. Dotyka go zespół abstynencyjny, a długotrwałe nadużywanie substancji odbija się na jego zdrowiu fizycznym. Zdobywanie alkoholu staje się dla niego najważniejsze – w skrajnych sytuacjach może się posunąć nawet do kradzieży lub przemocy. Jedynym ratunkiem przed śmiercią z przepicia jest zgłoszenie się na terapię w ośrodku leczenia uzależnień.

https://uzaleznienia-terapia.pl/cennik/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ