Dezynfekcja rąk – co i jak?

0
1641

Jeżeli posiadasz własny salon fryzjerski albo kosmetyczny lub myślisz o założeniu takiej działalności, na pewno zmierzyłeś/-aś się już z problemem dezynfekcji rąk. Dłonie są narzędziem pracy fryzjera i kosmetyczki, więc przy wzrośnie świadomości społeczeństwa na temat zagrożeń i wymagań związanych ze świadczeniem wysokiej jakości usług temat dezynfekcji staje się bardzo ważny. Żaden klient nie chciałby, aby ktoś stosował na jego twarzy jakiekolwiek zabiegi brudnymi rękami. Nie dbając o czystość i sterylność salonu nie możesz szczerze mówić o sobie jako o profesjonaliście, Jeżeli zależy Ci na zbudowaniu marki i kliencie, zadbaj o dezynfekcję.

Dezynfekcja – kiedy, po co i dlaczego?

Dezynfekcja rąk musi mieć miejsce kiedy ryzyko zakażenia jest wysokie. Salon fryzjerski i kosmetyczny to nie jedyne miejsca, w których dezynfekcja jest wymagana. Podobnie jest w przychodniach i ośrodkach zdrowia, na salach operacyjnych, w salonach manicure, piercingu i gabinetach stomatologicznych czy pracowniach laboratoryjnych.

Co więcej dezynfekcja w takich miejscach powinna dotyczyć nie tylko rąk, ale i całego sprzętu, z jakiego się korzysta podczas świadczenia usług. Celem zabiegu jest usunięcie mikroorganizmów i odkażenie naskórka po to, aby zapobiec rozprzestrzenieniu się zarazków. Nieprzestrzeganie zasad związanych z higieną grozi sankcjami, narażaniem życia i zdrowia ludzi oraz utratą klientów.

Mity na temat dezynfekcji: czasochłonny i trudny proces

Wiele osób może kojarzyć dezynfekcję jako proces czasochłonny i trudny do wprowadzenia w życie, na który w natłoku zajęć i codziennych obowiązków trudno będzie zarezerwować czas. Dezynfekcja rąk jednak wcale nie jest czasochłonna – trwa krócej niż zwykłe umycie rąk. Co więcej do dezynfekcji wcale nie jest potrzebna bieżąca woda. Wszystko odbywa się przy pomocy specjalistycznych preparatów do odkażania rąk, przygotowanych z użyciem alkoholu, który ma właściwości antybakteryjne. Jeśli prowadzisz salon, warto byś zaopatrzył/-a się w specjalny dozownik, do którego będziesz mógł/-a dolewać płynu do dezynfekcji.

Jaki preparat do dezynfekcji rąk wybrać?

Obecnie na rynku jest wiele firm, które oferują środki do dezynfekcji rąk. Preparaty te są produkowane na bazie alkoholu, działają szybko i usuwają większość zarazków. Ich ceny oraz opakowania różnią się od siebie. Poręczny preparat do dezynfekcji rąk możemy kupić już za 10 zł. Dokładnie tyle kosztuje GEL ANTIBACTERIAL 50ML SEMILAC, który ma konsystencję żelu. Środek został dopuszczony do użytku w ośrodkach związanych z medycyną. Osoby, którym żele nie odpowiadają mogą wybrać dezynfekcję rąk przy użyciu chusteczek lub – bardzo popularnych sprey-ów.

Dezynfekcja rąk: najczęstsze błędy

Mimo że dezynfekcja nie jest procesem skomplikowanym, istnieją pewnego rodzaju błędy, które wiele osób powiela. Są to m.in. rzadkie lub niedokładne i zbyt pośpieszne mycie rąk, pomalowane, przybrudzone lub nieprzycięte paznokcie lub brak instrukcji dezynfekcji rąk. W przypadku skaleczeń przed dezynfekcją należy je dobrze zabezpieczyć. Niedopuszczalne jest wielokrotne używanie jednorazowych rękawic ochronnych w salonie kosmetycznym czy nieuważne dotykanie przedmiotów po dokonaniu dezynfekcji, a przed przejściem do   właściwego zabiegu.

Dobre praktyki – rekomendacje dla salonów

Aby Twój salon czy gabinet był postrzegany jako higieniczny, a Ty jako osoba godna zaufania dla Twoich klientów, już dzisiaj zaopatrz się w środki do dezynfekcji rąk i zacznij ich używać. Pamiętaj także o konieczności dezynfekowania maszyn, urządzeń i narzędzi na których pracujesz. Zadbaj o czystość swojego stanowiska pracy i miejsca, w którym przyjmujesz i obsługujesz gości. Aby pamiętać o dobrych zasadach pracy w czystości wydrukuj i powieś w widocznym miejscu instrukcję mycia rąk i stosowania środków dezynfekcji oraz dbaj o swoje dłonie.

Źródło: http://san-pol.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ